Gdy czujesz, że wszystko wali się i pali ostatnią rzeczą, o której myślisz jesteś.. Ty sama! A przecież to jest właśnie ta chwila, kiedy potrzebujesz siebie najbardziej. Po to, żeby móc jeszcze lepiej zmierzyć się z sytuacją, której doświadczasz i być jeszcze lepszym oparciem dla innych.
W tym nagraniu opowiem Ci o prostych ajurwedyjskich praktykach, które ratują du…szę (i nie tylko 😉 ), a do tego zajmują max. kilkanaście minut Twojego czasu.
Gdy jesteś w kryzysowej sytuacji to czas, kiedy potrzebujesz siebie najbardziej. Jeśli pomagasz innym, to jest to tym ważniejsze, żebyś robiła to efektywnie. A możesz to robić TYLKO, jeśli będziesz w pełni zaopiekowana. Jakie proste ajurwedyjskie praktyki mogą Cię w tym wesprzeć?
#1 Sięgnij po Ajurwedę… w płynie 😉
Z pomocą mogą Ci teraz przyjść ajurwedyjskie napoje. Jednym z innych jest herbatka dr Vasanta Lada z adżłanu, cynamonu, kardamonu i imbiru. Łap przepis na herbatę dr Vasanta Lada.
Dobrze sprawdzi się też złote mleko z dodatkiem kurkumy, pieprzu i masła klarowanego (ghee), które najlepiej wypijać wieczorem, przed pójściem spać. Sięgnij po przepis na ajurwedyjskie złote mleko.
#2 Ciepłe, regularne posiłki
Gdy doświadczasz stresu i trudnych emocji, łatwo jest zapomnieć o rzeczach podstawowych: o tym, żeby zjeść ciepły, kojący posiłek.
W tym czasie Twój układ trawienny jest dodatkowo osłabiony, więc to niezmiernie ważne, żebyś nie utrudniała mu pracy. Dobrze sprawdzą się teraz wszelkiego rodzaju gęste zupy i lekkostrawne potrawy.
#3 Aromaterapia
Działanie olejków eterycznych ma już setki potwierdzonych badań naukowych. Każdy z nich ma nieco inne działanie pod kątem regulacji Twojego organizmu.
Przy zwiększonym pobudzeniu układu nerwowego pomocne będą wszystkie słodkie i uziemiające zapachy: np. ylang yang, wanilia, bergamotka, lawenda, róża.
#4 Automasaż ciepłym olejem
To prawdziwy gamechanger w radzeniu sobie ze stresem. Jestem jego ogromną zwolenniczką, a jego kojące działanie jest znane od tysiącleci.
Potrzebujesz tylko ciepłego oleju sezamowego i.. chwili, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. To praktyka, która pięknie odbudowuje relację z ciałem i uspokaja. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów na temat automasażu w Ajurwedzie.
#5 Odpowiednie nawilżenie
Nie zapominaj o piciu wody. Koniecznie ciepłej! Zaraz po jedzeniu to jedna z rzeczy, o których od razu zapominamy, gdy rzucamy się w wir działania lub przeżywania emocji.
Nawilżenie jest też związane ze zdrowymi tłuszczami w Twoim odżywianiu – teraz jest najlepszy czas na to, żeby po nie sięgnąć w większej ilości.
#6 Oddech i pranayamy
Mamy go zawsze pod ręką, a jednocześnie tak rzadko z niego korzystamy w świadomy sposób.
Oddech to potężne narzędzie, które potrafi przynieść niesamowite ukojenie i pomóc Ci wrócić do ciała, gdy głowa znów będzie chciała odlecieć 😉 Jeśli to Twoje początki, możesz zacząć od prostego oddychania przeponowego. Więcej o oddechu opowiadałam w nagraniu Głęboka moc oddechu. Prana i pranayamy w Ajurwedzie.
Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy!