Ajurwedyjskie śniadanie to tylko owsianka? Nic bardziej mylnego! Zdrowe, zbilansowane śniadanie powinno przede wszystkim wspierać Twoje indywidualne potrzeby każdego dnia. Jak zatem powinno wyglądać śniadanie w ujęciu ajurwedyjskim?
Posłuchaj nagrania, a dowiesz się:
– kiedy owsianka nie jest najlepszą opcją na śniadanie,
– na co zwrócić uwagę przygotowując poranny posiłek,
– jak powinno wyglądać ajurwedyjskie śniadanie?
Mit owsianki – “królowej” śniadań…
Jest takie przekonanie, że owsianka to bardzo zdrowe, zbilansowane śniadanie. Tymczasem owsianka – czyli płatki owsiane, to w głównej mierze węglowodany. To sprawia, że jedząc owsiankę na śniadanie, dość szybko możesz poczuć głód, ponieważ w błyskawicznym tempie podnosi ona poziom cukru we krwi. Z tego względu nie jest najlepszą opcją dla osób z zaburzeniami Kaphy i gospodarki cukrowej.
Pamiętaj, że ważne jest tutaj to, że przy doborze odpowiedniego odżywiania kierujemy się przede wszystkim Twoim Vikriti, dlatego warto je poznać 😉
Co to znaczy ajurwedyjskie śniadanie?
Pamiętaj, że “ajurwedyjskie” oznacza to, co jest zgodne z Twoimi potrzebami. Z tym, jakie masz dolegliwości. To posiłek, który wspiera Twoje zdrowie poprzez świadomy wybór konkretnych produktów lub unikanie innych.
Nie oznacza to tego, że ma pachnieć Indiami dzięki tonie przypraw, czy że jest przygotowane w tak wymyślny sposób, że potrzebujesz na to co najmniej dwie godziny (kto ma wolne dwie godziny rano? 😉 ). Wręcz przeciwnie, im jest prostsze (a co za tym idzie, im szybciej je przyrządzisz) – tym łatwiejsze do strawienia.
Co jeszcze oznacza “ajurwedyjskość” Twojego śniadania? To, kiedy i jak jest zjedzone. To ważne, żeby pojawiło się maksymalnie do godziny 10.00 i około 1-2 godziny po tym jak wstaniesz z łóżka. Unikaj też jedzenia go w biegu – masz wtedy gwarancję niestrawności, a co za tym idzie, mniejszej wchłanialności wszystkich wartości odżywczych z pożywienia.
Na co zwrócić uwagę, przygotowując poranny posiłek?
– Rano potrzebujemy przede wszystkim tego, co jest ciepłe – Twój metabolizm też dopiero budzi się tak, jak Ty.
– Zadbaj o to, żeby w Twoim śniadanie pojawiło się zarówno odpowiednie białko, zdrowe tłuszcze, jak i odrobina węglowodanów.
– Jeśli jesteś miłośniczką owsianki to dodaj do owsianki rozgrzewające przyprawy, czy orzechy – wtedy ograniczysz jej wychładzające właściwości (a pamiętaj, że to, co ochładza, spowalnia metabolizm!)
– Postaw na różnorodność, zadbaj o balans – nie popadaj w skrajności jedząc ciągle to samo. Twój mikrobiom na tym bardzo ucierpi.
– Spożywaj produkty sezonowe, lokalne, o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.
– Dopasuj swoje śniadanie do Twojego Vikriti: pamiętaj, że każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i to o nie przede wszystkim należy zadbać.