fbpx

Tabletki przeciwbólowe są jednym z ostatnich rozwiązań po które powinnaś sięgać, jeśli pojawi się u Ciebie ból głowy. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest tutaj znalezienie przyczyny. To tym ważniejsze, jeśli ból głowy jest u Ciebie regularnym gościem.  

W tym nagraniu opowiem Ci o tym:
– Co oznacza Twój ból głowy z perspektywy Ajurwedy? Jakie mogą być jego przyczyny?
– Jakie 3 typy bólów głowy wyróżniamy w Ajurwedzie i po czym możesz je u siebie rozpoznać?
– Jakie są domowe sposoby na ból głowy? Jak możesz uśmierzyć ból głowy w naturalny sposób?

W wielkim skrócie można to ująć tak:

– Ból głowy typu Vata: jest najczęściej związany z napięciem zlokalizowanym z przodu głowy (o ile nie jest to stricte ból zatok), największy wpływ na jego powstawanie ma nadmiar emocji i przebodźcowanie.

Co będzie pomocne?  3-5 kropli ciepłego oleju sezamowego lub ghee do każdej dziurki. Dodatkowo, papka z gałki muszkatałowej z wodą. Sprawdź, czy nawodnienie jest ok i czy nie opuszczasz posiłków. Nie zaszkodzi też drzemka.

– Ból głowy typu Pitta – to ból z boku głowy, często w okolicach skroni. Często jest związany z dużą intensywnością, czasem mdłościami, zawrotami głowy czy nadwrażliwością na światło. Może go wywołać wszystko, co jest związane z nadmiarem Pitty np. zbyt dużo rozgrzewających produktów w diecie, przepracowanie się lub tłumiona złość.

Sposób: Sięgnij po wychładzające produkty w swoim jedzeniu takie jak np. sok z aloesu, ogórki czy kolendra. Pomocne mogą być też techniki oddechowe np. Sheetali pranayama. Odpocznij i wmasuj w czoło papkę z drzewa sandałowego.

– Ból głowy typu Kapha: najczęściej zlokalizowany z tyłu głowy, może z dużą czestotliwością pojawić się na wiosnę lub w zimie. Pogarsza się zwłaszcza, gdy się schylasz. Spowodowany jest problemami z zatokami i ogólnym zaśluzowaniem organizmu lub zastojem, również na poziomie energetycznym. 

Sposób: oczyść zatoki poprzez zabieg Nasya. Jeśli nie masz w okolicy gabinetu, który go oferuje, możesz zrobić to domowym sposobem: zacznij od inhalacji z olejkami eterycznymi, np. z eukaliptusowym, potem oczyść zatoki przy pomocy Neti pot i nawilż je kroplami ziołowymi. Możesz też zaaplikować na czoło pastę z suszonego imbiru, ale zacznij od małej ilości, bo niektórzy reagują na nią pieczeniem i podrażnioną skórą.

Pamiętaj, że to doraźne sposoby, które mogą Ci przynieść chwilową ulgę. Jeśli zależy Ci na tym, żeby ból głowy nie nawracał, przyjrzyj się temu, co jest jego przyczyną i popracuj nad tym, żeby zaprosić więcej Ajurwedy do swojego stylu życia.

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.