fbpx

Wiosna rządzi się swoimi prawami – również na talerzu. To mega ważne, żebyś wiedziała, a przede wszystkim ROZUMIAŁA co jest Ci teraz potrzebne po długiej zimie, żeby cieszyć się pełnią zdrowia i równowagi.

Z pomocą przyjdą Ci tutaj produkty o konkretnych właściwościach. Duża część z nich ma naturalną tendencję do oczyszczania Twojego organizmu ze złogów i blokad po zimie.

Sprawdź, które z nich będą teraz najlepszymi dla Ciebie:

Każda pora roku rządzi się według Ajurwedy innymi prawami (według Ritucharya). Na wiosnę dominuje Kapha, która nagromadziła się w trakcie zimy. To sprawia, że mogą pojawiać się zwiększone problemy z zatokami, dodatkowe kilogramy, senność i ciężkość. Nasz ogień trawienny (Agni) zaczyna funkcjonować gorzej niż wcześniej – dlatego to świetny czas na oczyszczanie organizmu, czyli gruntowne porządki. Z pomocą może przyjść nam w tym m.in. odpowiednia zmiana w stylu naszego odżywiania.

Odżywianie ajurwedyjskie na wiosnę, czyli…

Przede wszsystkim postaw na smaki gorzkie, cierpkie i ostre. Wybieraj raczej potrawy lekkostrawne, bardziej suche, ale nadal ciepłe – tak, jak było to w zimie.

Zadbaj o to, żeby na Twoim talerzu pojawiły się:

>> zielone warzywa liściaste – np. jarmuż, czy rozgrzewająca rukola,

>> gorzkie warzywa takie jak np. brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, liście mleczu,

>> fajnie sprawdzi się też natka pietruszki, czy por,

>> jeżeli chodzi o białko – zmniejsz ilość spożywanego mięsa lub całkiem z niego zrezygnuj. Zamiast tego postaw na lekkostrawne warzywa strączkowe jak fasolka mung czy soczewica,

>> nabiał spożywaj tylko (!) na ciepło np. w formie złotego mleka lub w postaci maślanki z przyprawami – bardzo niekorzystne będzie teraz zimne mleko, sery, lody, czy jogurty,

>> sięgaj po małą ilość owoców – jeśli już to w trakcie dnia, a nie wieczorem. Unikaj też soków owocowych, które mają często wychładzające działanie czy koktajli mlecznych z ich dodatkiem,

>> to czas, kiedy w sumie jakiekolwiek suszone owoce, orzechy i ziarna nie są zalecane w dużej ilości,

>> zadbaj o mniejszą ilość tłuszczu – najlepszym jest ghee, możesz też sięgnąć po np. oliwę z oliwek lub olej gorczycowy

To ważne, żeby zalecenia dotyczące odżywiania uwzględniały nie tyko aktualną porę roku, ale także Twoje indywidualne dolegliwości, które masz w chwili obecnej (czyli Twoje Vikriti). 

Co jeszcze możesz dla siebie zrobić? 

 Pamiętaj, że odżywianie to tylko wycinek tego, co Ajurweda rozumie przez zdrowy styl życia. 

Wiosna to też czas na ruszenie limfy! Z pomocą przyjdzie Ci w tym przede wszystkim większa ilość ruchu, odpowiednie nawodnienie, czy szczotkowanie ciała na sucho lub naprzemienne prysznice. Zaplanuj też wiosenne oczyszczanie – to świetny moment, żeby rozprawić się z dodatkowymi kilogramami po zimie.

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.