fbpx

Lato to czas dominacji Pitty, energii ognia. Jeśli jest ona w Tobie zaburzona, możesz doświadczać nasilenia różnych dolegliwości. Ciągłe uczucie gorąca, napady złości, zmiany skórne, zgaga, stany zapalne…

Warto wiedzieć jak sobie pomóc. Dzięki Ajurwedzie, naturalnie. 

Żeby zbalansować latem swoją Pittę masz kilka sposobów pod ręką. Przede wszystkim:

1. Przyjrzyj się odżywianiu

Ogranicz rzeczy, które rozgrzewają i włącz w większej ilości te produkty, które ochładzają. O tym, jak odżywiać się latem opowiadałam w poprzednim nagraniu „Jak odżywiać się w lecie w zgodzie z Ajurwedą?” (>>KLIK!<<)

2. Sięgnij po pranayamy

Jedną z najprostszych, wychładzających pranayam jest Sheetali – oddech ochładzający. Możesz ją wykonać składając język w „rulonik” lub przykładając język do podniebienia. Weź w ten sposób wdech, natomiast wydech wypuść nosem. Czujesz? To właśnie to uspokajające ochłodzenie z wykorzystaniem mocy Twojego oddechu 🙂 

3. Przyjrzyj się emocjom

Zwłaszcza tym ognistym – złości, frustracji, agresji. Lato to czas, kiedy lubią wychodzić na powierzchnię. Zacznij z nimi pracować i odzyskiwać stopniowo kontrolę nad swoim umysłem. 

4. Koloroterapia dla Pitty

Ogniste barwy będą podwyższać Pittę, a więc jeszcze bardziej ją zaburzać, jeśli już i tak masz jej sporo. Unikaj kolorów takich, jak intensywny pomarańcz czy czerwień. Postaw na stonowane, pastelowe odcienie. Możesz sięgnąć po beż i biały. 

5. Odpuść intensywność

To ważne tym bardziej w godzinach 12.00-14.00 czyli w czasie dominacji Pitty. Weź przykład od naszych południowych sąsiadów i postaw na.. siestę 😉 Zarówno w pracy, jak i w  treningach.

6. Zioła dla Pitty 

Możesz sięgnąć po np. Amlę lub kurkumę w terapeutycznych dawkach. Skonsultuj je jednak ze specjalistą, który wesprze Cię w doborze dawki i mieszanki dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. 

6. A doraźnie…

Szklanka zimniejszej wody, zimny prysznic, napar z kolendry, koktajl z zielonej pietruszki, woda kokosowa, wodniste owoce jak arbuz, czy melon – to wszystko będzie doskonałym S.O.S. 😉 

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.