fbpx

Ritucharya to rytm pór roku, który w Ajurwedzie przekłada się bezpośrednio na szereg praktycznych zaleceń, które pomogą Ci zsynchronizować się z rytmem Natury.

Lato rządzi się swoimi prawami – to czas, gdy mocno dominuje Pitta i zaczyna kumulować się Vata. Warto, żeby to, co dzieje się w Naturze znalazło odzwierciedlenie na Twoim talerzu – dzięki temu będziesz w stanie lepiej zachować wewnętrzną równowagę, zdrowie i spokój.

To, jak powinnaś teraz komponować swoje codzienne posiłki zależy bardzo mocno zarówno od Twojego Vikriti (obecnego stanu nierównowagi), jak i Prakriti (Twojej pierwotnej natury, nazywanej też często w Ajurwedzie „konstytucją psychofizyczną”).

Dlaczego? Vikriti, czyli Twój aktualny stan nierównowagi jest osią, o którą opieramy zalecenia – balansujemy to, co w nierównowadze. Natomiast Prakriti wskazówką odnośnie tego, jak długo może trwać balansowanie niezrównoważonych dosz i jakie dosze najłatwiej mogą się wytrącać u Ciebie z równowagi.

Na co powinnaś zwrócić uwagę odżywiając się latem w zgodzie z Ajurwedą? Zacznijmy od ogólnych wskazówek:

1. Woda, woda i jeszcze raz… woda

To czas, kiedy potrzebujesz dużej ilości nawilżenia. Pitta to energia ognia – woda jest żywiołem, który doskonale i najszybciej ją balansuje.

2. Unikaj ognia

Czyli dużych ilości bardzo rozgrzewających produktów takich jak np.: imbir, bardzo ostre przyprawy (typu chilli, pieprz cayenne, czy duże ilości czarnego pieprzu), produkty fermentowane (ogórki kiszone, kapusta kiszona, ocet, kombucha, zakwas chlebowy). Bądź też ostrożna z kwaśnymi owocami (zwłaszcza cytrusami), długodojrzewającymi serami, rozgrzewającymi warzywami korzeniowymi, rzodkiewkami, cebulą, czosnkiem, imbirem, czy gorczycą.

3. Przyjrzyj się smakom

Najlepszymi smakami w diecie, które zrównoważą Pittę będą słodki, gorzki i cierpki. Słodki smak znajdziesz m.in. w nabiale i owocach, ale także w oliwkach, batatach, czy ryżu. Gorzki smak występuje np. w większości zielonych liściastych warzyw, ale też cukinii, koperku, kurkumie, bakłażanach, nasionach sezamu i ziołowych herbatach, natomiast cierpki smak znajdziesz np. w żurawinie, granatach, warzywach strączkowych, brokułach i większości surowych warzyw.

4. Ochłódź się… naturalnie!

Możesz też sięgnąć po rzeczy ochładzające, takie jak np. herbata z mięty, napar z kolendry, świeże soki owocowe. Z warzyw warto wybierać te, które mają dużą zawartość wody, np. ogórki, czy cukinie. Z przypraw najlepiej będą Ci teraz służyły: bazylia, kardamon, kolendra, koperek, fenkuł, limonka, mięta, natka pietruszki.

Uważaj na rzeczy, które wychładzają np. lody, napoje i pokarmy z lodówki, czy napoje z kostkami lodu. Jeśli już po nie sięgasz – rób to uważnie i zadbaj o to, żeby potem zbalansować to czymś ciepłym, np. ciepłą herbatą. To ogromnie ważne zwłaszcza, gdy mamy na uwadze to, że w lecie nasze Agni (ogień trawienny) jest najsłabszy w trakcie całego roku.

Dopasuj zalecenia jeszcze bardziej

Jeśli masz zaburzenia Vaty i do tej pory się rozgrzewałaś to teraz nadal unikaj zimna i wychładzania, ale w nie tak bardzo nasilonym stopniu. W lecie Vata naturalnie wraca do większej równowagi, ale warto przygotować się na jesień, gdy zaczyna dominować w Naturze i może wytrącić się z równowagi.

Postaw na delikatniejsze formy rozgrzewania – warzywa korzeniowe, cytryny, gotowany szpinak, delikatnie rozgrzewające przyprawy, jak kumin, czy cynamon. Jeśli potrzebujesz schłodzenia, również bądź ostrożna – nie możesz przesadzić; dobrze sprawdzą się ogórki, kolendra, cukinia. Uważaj na surowe i sałatki, a jeśli sięgasz po wychładzający nabiał – nie spożywaj go bezpośrednio z lodówki, raczej w postaci puddingu np. z tapiocą, czy lassi z przyprawami. Dbaj też o inne praktyki balansujące Vatę.

Jeśli masz zaburzenia Pitty to lato jest czasem, kiedy mogą się nasilić Twoje objawy. Dlatego warto wtedy przejść na bardziej wychładzającą dietę dedykowaną Picie.

Jeśli masz zaburzenia Kaphy to charakteryzuje Cię osłabiony metabolizm, dlatego nadal go wzmacniaj. Postaw na owoce, które mają smak cierpki: jabłka, czereśnie, brzoskwinie, granaty. Jeśli sięgasz po nabiał, decyduj się raczej na kozie mleko (jest łatwiejsze do strawienia). Nie przesadzaj z porcjami, unikaj dużej ilości wychładzających rzeczy i uważaj na warzywa i owoce o dużej zawartości wody lub które są ciężkie – np. na arbuza, banana, ogórki, cukinia.