fbpx

Ama to w Ajurwedzie temat rzeka. To przyczyna większości chorób i dolegliwości – dzięki obserwowaniu presymptomów możesz reagować zanim przeobrażą się w głębsze zaburzenie równowagi.

W tym nagraniu opowiem Ci o tym, jak rozpoznać Ama w organizmie i na co zwrócić uwagę.

Żeby dobrze przedstawić Ci ten temat i całe to zagadnienie musimy zacząć od… Agni, czyli ognia trawiennego. Bo to właśnie od niego wszystko się zaczyna 😉 A właściwie od tego, czy jest wystarczająco silny, żeby strawić pokarmy, które trafiają do Twojego układu trawiennego.

Jeśli Twój metabolizm jest zbyt słaby,  doprowadza to do sytuacji, w której powstaje właśnie Ama. „Ama” tłumaczy się z sanskrytu jako coś, co jest „niestrawione” lub „niedogotowane”. Ważne jest to, że Ajurweda rozpatruje Ama nie tylko na poziome fizycznym, ale też mentalnym – dlatego tak istotne jest nie tylko co jesz, czy pijesz, ale też to, co myślisz, mówisz, oglądasz, czy robisz na co dzień.

Toksyny w Ajurwedzie

Produkt uboczny niewłaściwego procesu trawienia staje się często „toksyną”, rozumianą w ujęciu ajurwedyjskim nie jako coś, co prowadzi do ostrego stanu zagrożenia życia, który wymaga hospitalizacji (tak słowo „toksyna” rozumie medycyna zachodnia). Jest to coś, co z czasem powoduje do powstawania różnego rodzaju zastojów, blokad i złogów w ciele, czy umyśle, z czasem prowadząc do dolegliwości czy choroby. 

Dlaczego w ogóle potrzebujemy oczyszczania?  Mamy przecież bardzo dużo wewnętrznych mechanizmów oczyszczających, które pomagają naszemu organizmowi funkcjonować we właściwy sposób, jak na przykład wątroba czy nerki o właściwościach detoksykujących.

Niestety, współcześnie ilość zanieczyszczeń wokół nas jest tak wielka, że przekracza to możliwości wydolnościowe naszego organizmu. Potwierdzają to liczne badania, które pokazują, że często otaczamy się setkami różnych, sztucznych materiałów.. nie do końca wiedząc, jak długofalowo oddziałują na nasz organizm. 

Oznaki obecności Ama

Przede wszystkim, spójrz na:

1. Wypróżnienia – czy są one regularne, czy masz może tendencję do zaparć, wzdęć lub innych przykrych dolegliwości

2. Nieprzyjemny zapach – z ust, zapach potu czy zapach wypróżnień

3. Nalot na języku – czy jest gruby, biały, jak wygląda jego umiejscowienie na języku

4. Zaśluzowanie organizmu – katar, problemy z zatokami, uczucie spływania wydzieliny po gardle

5. Problemy skórne – wysypki, krostki nie wiadomego pochodzenia

6. Cellulit – pomarańczowa skórka, która nie znika łatwo

7. Problemy z wagą – zwłaszcza, jeśli waga nie zmienia się mimo różnych Twoich starań 

8. Niski poziom energii i ogólne poczucie ciężkości w ciele 

9. Zachcianki na słodkie lub przetworzone rzeczy – to jeden z najczęstszych symptomów 

10. Blokady emocjonalne – nawracające schematy myślowe, z których nie potrafisz się pojawić

Im więcej dostrzegasz u siebie symptomów Ama, tym większy może być poziom nasilenia toksyn w Twoim ciele i umyśle. 

_______________

Już niebawem ruszą zapisy do jesiennej edycji Programu “Detoks ciała i umysłu” – tutaj możesz zapisać się na listę zainteresowanych:

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.