fbpx

Jeśli na samą myśl o cieście, czekoladzie lub ciasteczkach zaczyna Ci cieknąć ślinka i nie wyobrażasz sobie dnia lub czegoś słodkiego, to to nagranie jest z dedykacją dla Ciebie 😉

Opowiem Ci w nim o tym, jak to jest z tym cukrem z perspektywy Ajurwedy, co sprawia, że pojawiają się u Ciebie cukrowe zachcianki i jak sobie z nimi poradzić w praktyczny sposób.

Cukier ma znikomą wartość odżywczą, ale prawda jest taka, że… sam w sobie jest zły. Niekorzystny dla nas jest przede wszystkim jego nadmiar (prowadzi m.in. do otyłości – tyjemy od nadmiaru węglowodanów, nie tłuszczu; cukrzycy, insulinoodporności, stany zapalne w ciele). Wiesz, że współcześnie spożywamy go 150 razy więcej (!) niż nasi przodkowie zaledwie 100 lat temu? 

Słodki smak z perspektywy Ajurwedy tunajważniejszy smak z 6 smaków – uziemia, odżywia, buduje, balansuje Vatę i Pittę, ale podnosi Kaphę. Naturalnie słodki smak możemy znaleźć w owocach, warzywach, zbożach, warzywach strączkowych, nabiale (mleku, ghee), miodzie.

U Kaphy (zwłaszcza zaburzonej) pojawia się ogólna preferencja do słodkiego smaku (co pcha ją w ramiona jeszcze większej nierównowagi). U Pitty ze wszystkich ciągot do słodyczy, najmocniejsza jest ciągota głównie w stosunku do czekolady. Natomiast u Vaty najczęstszym problemem związanym z sięganiem po słodycze jest to, że robi to ze względu na emocje – cukier daje jej chwilowe poczucie ulgi i spokoju. Najchętniej sięga wtedy po rzeczy słodkie – jeśli do tego są chrupiące i suche to jest w siódmym niebie (ale nie muszę dodawać, że jeszcze bardziej ją to zaburza? 😉 ).

Przyjrzyjmy się temu, dlaczego najczęściej po niego sięgamy – to właśnie w przyczynach będzie znajdować się odpowiedź na pytanie odnośnie tego, jak wyjść z uzależnienia od cukru. 

1. Zmęczenie

Słodycze pojawiają się jako wybawienie w chwilach, gdy pojawia się spadek energii. Ciało domaga się odpoczynku i daje znać, że już nie daje rady, więc… dostaje „energetycznego kopa” i zastrzyk cukrowego haju. 

Przyjrzyj się temu, jak wygląda Twój dzień i czy jest w nim miejsce na odpoczynek. Może bierzesz na siebie za dużo? A może tempo jest zbyt szybkie? 

2. Zbyt mało słodkiego smaku w diecie

Najczęściej spotyka się to w sytuacji, gdy wybierasz dietę niskowęglowodanową lub keto. Ciało wysyła sygnały, że potrzebuje więcej słodkiego smaku w diecie, a Ty możesz to błędnie interpretować jako chęć na słodkie, przetworzone rzeczy. 

Sięgnij po zdrowe, pełne zboża, warzywa strączkowe, warzywa korzeniowe, owoce.

3. Skoki poziomu cukru

Mogą być spowodowane na przykład kofeiną, czy częstymi wysokoglikemicznymi produktami (zwłaszcza sokami). 

Oprócz ograniczenia tego, co je wywołuje, możesz też dobrać odpowiedni słodzik dla siebie. Do dyspozycji masz m.in.:
– jaggery: “zdrowsza” odmiana zwana „cukrem ajurwedyjskim”, czyli cukier nierafinowany,
– miód: rozgrzewa, ale też lekko wysusza, więc balansuje Vatę i Kaphę, ale podnosi Pittę,
– syrop daktylowy: słodki i ochładzający, balansuje Pittę i Vatę, ale podnosi Kaphę (spożywany w nadmiarze),
– inne zamienniki cukru: erytrol, ksylitol, stewia (które są kwestią dyskusyjną z perspektywy Ajurwedy 😉 )

4. Źle zbilansowana dieta

Przede wszystkim zwróć uwagę na tłuszcz i białko w swoim codziennym odżywianiu. Białko znajdziesz m.in. w gotowanych jajkach, orzechach, warzywach strączkowych, czy drobiu i rybach, jeśli nie jesteś wegetarianką.

Zdrowe tłuszcze to z perspektywy Ajurwedy kwestia indywidualna, ale na pewno możesz sięgnąć po np. ghee, oliwa z oliwek, olej lniany, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy.

Co ważne, jedzenie zbyt ostrych rzeczy może powodować chęć na słodkie. Przyczyną może być też zbyt niski poziom potasu – jego naturalne źródło to np. fasolka mung czy banany.

5. Wysoki poziom Ama w organizmie

Jeśli w Twoim ciele znajduje się dużo Ama (toksyn), może wysyłać Ci sygnały o różnych zachciankach – przede wszystkim tych, które podpowiadają Ci, że sięganie po cukier i przetworzone produkty to świetny pomysł. 

Po czym poznać, że ten problem Cię dotyczy? Przede wszystkim obserwuj swój język – jeśli znajduje się na nim biały nalot, najprawdopodobniej w Twoim organizmie znajduje się Ama, które na dłuższą metę może powodować różne dolegliwości i choroby. Warto, żebyś rozważyła wtedy wejście w proces detoksu i oczyszczania, żeby się z tym uporać. 

Ajurwedyjskie sposoby na wysoki poziom cukru

Doraźnie możesz sięgnąć po napar z nasion kozieradki lub cynamonu, ziarnko kardamonu, koper włoski, podsmażone daktyle lub figi z cynamonem. To ajurwedyjskie tricki, które nie tylko szybko obniżają poziom cukru we krwi, ale także zapobiegają słodkim zachciankom.

Długofalowo możesz zastosować ajurwedyjskie zioło Gurmar, ale warto przyjmować je dopiero po konsultacji ajurwedyjskiej tak, by mieć pewność, że nie masz żadnych przeciwwskazań i że dawka jest dobrana odpowiednio do Twoich indywidualnych potrzeb. 

 

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.