fbpx

Pytanie „Jaką jestem doszą” można rozpatrywać z dwóch, oddzielnych perspektyw.

Pierwszą perspektywą jest nasze Prakriti, czyli potencjał zdrowia, z którym przychodzimy na świat. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju ajurwedyjski genotyp, ale Ajurweda wychodzi poza pojęcie „genetypu”. Uwzględnia zarówno to, jaka jesteś na poziomie ciała, jak i ducha i mówi o czymś, co często bywa nazywane „konstytucją psychofizyczną”. W każdym z nas znajdują się trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha, więc w tym przypadku ważne jest to, która z nich jest dominująca. 

Druga perspektywa to poszukiwanie dominującej doszy w odniesieniu do Twojego Vikriti, czyli stanu nierównowagi, w którym obecnie się znajdujesz. W każdym momencie wpływa na Ciebie ogrom różnych czynników, które sprawiają, że Twoje Prakriti traci równowagę. W tym kontekście ważne jest to, która dosza jest w największej nierównowadze i najbardziej utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie.

Więcej znajdziesz w poniższym nagraniu:

To nagranie z cyklu #konkretnieoAjurwedzie.

Konkretny temat, konkretne pytanie i konkretna odpowiedź.

Zapraszam Cię do współtworzenia go! Jeśli masz pomysł na to, co powinno być tematem kolejnego nagrania, masz jakąś wątpliwość lub pytanie związane z Ajurwedą – daj mi znać tutaj:

A jeśli masz chęć przeczytać coś jeszcze…