fbpx

Znasz ten typ, który nigdy nie pamięta Twojego imienia, gdy pierwszy raz się poznacie, wiecznie gubi klucze i potrafi zabłądzić w trzypokojowym mieszkaniu? 😉 

To byłam ja kilka lat temu. Pewnie wtedy zapomniałabym nawet jaki miał być tytuł tego artykułu.

Zaczęłam podejrzewać, że coś jest nie tak, gdy przeczytanie książki zaczęło mi zajmować dwa razy tyle czasu co zwykle, bo dochodząc do końca strony zapominałam co było na jej początku. Bo to, że nie pamiętałam, po co weszłam do pokoju lub otworzyłam lodówkę stało się normą. 

I do tego te paskudne problemy z koncentracją… 

Gdy siadałam do medytacji, to myślałam, że moja głowa zaraz eksploduje. Próbowałam nawet zapisywać myśli, żeby je wyłowić z czeluści umysłu, ale… uff! Nie nadążałam z notowaniem.

Ajurweda odegrała sporą rolę w moim powrocie do stanu, w którym odzyskałam pełną moc umysłu, uważność i koncentrację. 

Dzisiaj mam dla Ciebie garść praktycznych wskazówek odnośnie tego, jak możesz poradzić sobie z problemami z pamięcią i koncentracją dzięki Ajurwedzie. 

(jeśli wolisz wersję pisaną – znajdziesz ją pod nagraniem)

 

 Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że z perspektywy Ajurwedy różnimy się naturalnymi predyspozycjami w zakresie zdolności do zapamiętywania i siły koncentracji – definiuje to nasza konstytucja psychofizyczna, czyli Prakriti:

Jeśli masz w swojej naturze dużo energii Vaty to najprawdopodobniej szybko się uczysz, ale… równie szybko zapominasz. Masz łatwą przerzutność uwagi z tematu na temat i elastyczność myślenia.

W przypadku Pitty jej dużym walorem jest wrodzone myślenie analityczne. To sprawia, że musi coś dogłębnie zrozumieć, żeby to zapamiętać. Ma bardzo dobrą zdolność do koncentracji i potrafi się sfokusować na jednym zadaniu (choć czasami aż za bardzo).

Kapha, z kolei, zapamiętuje najwolniej i potrzebuje najwięcej czasu, żeby przyswoić nowe informacje. Ale jest druga strona tego medalu – gdy już je zapamięta, pamięta je najdłużej.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń pamięci i koncentracji wg Ajurwedy

Gdy problemy z pamięcią i koncentracją się nasilają, a jednocześnie nie wynikają z wypadku lub jakiś głębszych zaburzeń neurodegeneracyjnych, warto przyjrzeć się temu, co jest ich przyczyną.

Według Ajurwedy można powiedzieć (w dużym skrócie), że istnieją dwie przyczyny:

Pierwszą z nich są zaburzenia Vaty – wtedy oprócz problemów z zapamiętywaniem możesz też obserwować ciągłą gonitwę myśli, niemożność skupienia się, niepokój i lęk. Często manifestuje się to też na poziomie fizycznym w postaci problemów trawiennych lub hormonalnych.

Przyczyną mogą być też zaburzenia Kaphy – wtedy do dolegliwości towarzyszących zaliczamy np. senność, ogólną ociężałość czy mgłę poznawczą.

Ze względu na to, że o w przypadku problemów z koncentracją i pamięcią o wiele częstsze są zaburzenia Vaty, skupię się w tym wpisie przede wszystkim właśnie na nich.

Co możemy z tym zrobić?

Sama suplementacja witaminą B6 i magnezem nie pomoże. Podchodząc do tematu holistycznie, musimy wziąć pod uwagę zmiany w każdym obszarze: fizycznym, mentalnym i duchowym, czyli m.in.:

>> Pracę ze stresem i napięciem z elementami pracy z oddechem

>> Pogłębiony trening uważności i samoobserwacji, również przy wsparciu medytacji

>> Zwolnienie tempa i kierowanie się zasadą: “Mniej znaczy więcej”

>> Zadbanie o prawidłowy rytm okołodobowy

>> Modyfikacje w odżywianiu: ograniczenie stymulantów, cukru, wprowadzenie antyoksydantów

>> Wsparcie ziołami z grupy Medhya Rasaynas takimi jak Brahmi, Yastimadhu, Shankhapushpi, Guduchi we właściwej dawce dopasowanej do Twoich potrzeb.

Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy! 

Zapisz się, żeby raz w tygodniu otrzymać ode mnie garść praktycznych wskazówek do życia w zgodzie ze sobą w duchu Ajurwedy.