fbpx

Sen przestał być dla Ciebie czasem regeneracji i rano budzisz się jak… zombie? No, to czas najwyższy coś z tym zrobić! W tym nagraniu opowiem Ci o tym, jak na problemy ze snem patrzy Ajurweda i jakie praktyczne metody możesz zastosować, żeby sen stał się na nowo Twoim przyjacielem.

Najczęstszą winowajczyną Twoich problemów ze snem jest… zaburzona Vata. Chociaż zdarza się, że rozpędzone i rozgrzane do czerwoności Pitty również miewają problem z wieczornym wyhamowaniem.

Zanim zaczniesz pracę z tym tematem, przyjrzyj się trzem bardzo istotnym aspektom:

1) Jak wygląda Twoje tempo życia? Jeśli cały czas funkcjonujesz na wysokich obrotach to ciężko będzie Ci nagle przejść w tryb odpoczynku i regeneracji.

2) O której chodzisz spać? Jeśli położysz się spać po godzinie 22.00, czyli w czasie dominacji Pitty, to gwarantuję Ci, że będzie Ci bardzo ciężko zasnąć.

3) Jak wygląda Twoja kolacja? Ciężkostrawne posiłki spożywane wieczorem zaburzają rytm snu i obciążają Twój układ trawienny. 

Praca nad właściwym wysypianiem się zawsze wymaga holistycznego podejścia. Jeśli szukasz jednorazowych sposobów, które dadzą Ci ulgę – to tak, znajdziesz je również w Ajurwedzie 🙂 Ale pamiętaj, że nie zadziałają na dłuższą metę, jeśli nie połączysz ich z głębszymi zmianami w swoim życiu. 

Co możesz zrobić, żeby sobie pomóc w szybki sposób?

Odstaw ekrany na bok

Jednym z najważniejszych sposobów na to, żebyś zaczęła się lepiej regenerować w nocy jest unikanie ekranów 30-60 minut przed pójściem spać.

Twój mózg nie rozróżnia światła dziennego od sztucznego, dlatego widząc światło ekranu nadal sądzi, że jest dzień – a to, z kolei, przekłada się na zmniejszoną ilość wytwarzanej melatoniny.

Sięgnij po złote mleko

To jeden z najlepszych wyciszających napojów, który sprawi, że poczujesz się bardzo szybko zrelaksowana i odprężona. Złote mleko czyli mleko z kurkumą i przyprawami, serwowane na ciepło, przed snem.

Jeśli dopiero zaczniesz swoją przygodę ze złotym mlekiem, sięgnij tutaj po przepis na złote mleko.  

Shirodhara – masaż trzeciego oka

To jeden z najbardziej wyciszających zabiegów ajurwedyjskich, który polega na polewaniu trzeciego oka strumieniem ciepłego, ziołowego oleju. 

Poleca się wykonywanie go w cyklu 3-5 zabiegów. To jeden z najlepszych sposobów na zbalansowanie Vaty, która objawia się problemami ze snem i bezsennością.