Wiesz, w czym tkwi główna różnica pomiędzy podejściem ajurwedyjskim a podejściem medycyny współczesnej? Ajurweda kładzie ogromny nacisk na jeden, ważny aspekt: samoobserwację i zapobieganie chorobom, czyli tzw. „profilaktykę”.
Jest to widoczne w jednej z jej fundamentalnych koncepcji, dotyczącej 6 etapów powstawania choroby. Początkowo jest ona subtelną nierównowagą (etap 1), która stopniowo się nasila i pogarsza (etap 2), aby z czasem rozprzestrzenić się w całym naszym ciele (etap 3).
Kolejnym krokiem jest moment, w którym zaczynają pojawiać się już pierwsze bardziej dotkliwe objawy (etap 4), najczęściej osadzone w narządzie czy części ciała, która jest w danym momencie naszego życia najsłabsza. Dopiero ostatnie dwa etapy są tymi, podczas których zaczyna się to manifestować w naszym ciele w pełni – poprzez pojawienie się choroby (etap 5) i jej przejście w stan przewlekły, który pociąga już za sobą sporą ilość komplikacji (etap 6).
To całkiem spora droga, nie sądzisz? Spora i długa. Droga, która jest zbudowana z tygodni, miesięcy lub czasem nawet i lat ignorowania różnych sygnałów, płynących z naszego ciała. To właśnie ta ignorancja prowadzi do tego, że zaprzepaszczamy szansę na szybszy powrót do równowagi.
Istotne jest to, że Ajurweda skupia się na jak najszybszym reagowaniu, już na pierwszych etapach. Natomiast medycyna współczesna interweniuje dopiero pod koniec, na etapie piątym i szóstym, gdy dana choroba lub dolegliwość jest już na tyle widoczna, że zaczyna negatywnie wpływać na jakość naszego życia.
W tym artykule chciałabym opowiedzieć Ci o tym, na co powinnaś zwrócić uwagę (a właściwie to zwracać – regularnie i codziennie), żeby uchronić się przed wejściem w głębszy stan chorobowy. Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych sygnałów, które wysyła Twoje ciało, dając Ci znać, że zaczynasz tracić wewnętrzną równowagę – podstawę swojego zdrowia.
1. Zaburzenia snu
Bez względu na to, czy jest to problem z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy, czy z porannym wstawaniem – to zawsze pierwszy subtelny sygnał alarmowy, że coś zaczyna się niedobrego dziać.
2. Nalot na języku
Jego obecność wskazuje na to, że w ciele jest obecne Ama, które negatywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł.
Ważne jest też to, jaki jest jego kolor, grubość i umiejscowienie – te aspekty są ważnymi wskazówkami, które dają nam możliwość diagnozy.
3. Nieregularne wypróżnienia
Regularne, czyli codzienne wypróżnienia, najlepiej o podobnej porze, są sygnałem, że wszystko jest w porządku. Jeżeli zaczyna się to zmieniać i iść w stronę biegunki lub zaparć to jest to moment, w którym powinnaś jak najszybciej zareagować.
Dodam tylko, że w Ajurwedzie o zaparciu mówimy już nawet w momencie, gdy zmienia się pora wypróżnienia na późniejszą lub gdy zdarzy się jeden dzień bez wypróżnienia.
4. Problemy trawienne
Tutaj może pojawić się zarówno nieregularny apetyt (najczęściej zależny od emocji), jak i różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia, gazy, niestrawność, uczucie ciężkości po posiłku czy zgaga. Każde odstępstwo od normy jest sygnałem, że Twoje Agni (ogień trawienny) potrzebuje Twojego wsparcia.
5. Problemy ze skórą
Skóra jest jednym z największych organów naszego ciała, bezpośrednio połączonym ze stanem Twojej wątroby i jelit. Jeśli pojawia się nadmierna suchość, trądzik, wysypka, zaczerwienienie, czy swędzenie – reaguj czym prędzej.
6. Turbulencje emocjonalne
Wszystkie bardzo nasilone stany emocjonalne, bez względu na to, czy są związane z lękiem, złością, czy smutkiem, są objawem zaburzenia Twojej wewnętrznej równowagi.
Powinnaś być tym bardziej czujna, jeśli towarzyszą im tzw. problemy poznawcze – związane z uczuciem przytłoczenia, problemami z koncentracją i uwagą.
7. Zawirowania cyklu mentruacyjnego
Co powinno Cię niepokoić? Nieregularność miesiączek, ich obfitość (lub brak), ich długi czas trwania (lub bardzo krótki) – wszystkie odstępstwa od „normy” świadczą najczęściej o zaburzeniach Vaty.
Bardzo możliwe, że towarzyszą im też inne objawy, które są związane z zaburzeniem tej doszy.
8. Zachcianki żywieniowe
Widzisz u siebie silną tendencję do jednego z 6 smaków? Ciągnie Cię niemiłosiernie w stronę słodyczy lub rzeczy bardzo pikantnych? To ważna informacja o tym, co dzieje się w środku Ciebie.
Te ciągoty mogą mówić o wielu kwestiach, takich jak np. źle zbilansowanej diecie lub o tym, że w Twoim organizmie znajduje się Ama i warto pomyśleć o detoksie lub głębszym procesie oczyszczania.
9. Brak energii
Stan niskiej ilości energii nie jest czymś normalnym, wbrew temu, co może Ci się wydawać, gdy obserwujesz ludzi, którzy Cię otaczają.
To zawsze znak, że niewłaściwie się nią opiekujesz – być może pod kątem odżywiania, a być może pod kątem nie radzenia sobie z emocjami lub nadmiarem informacji. Może to też wynikać, podobnie jak w przypadku zachcianek, z obecności Ama.
10. Stawy, które bolą i strzelają
Ból zawsze jest informacją, która mówi „Zatrzymaj się. Przyjrzyj się temu, co się wydarza, bo to nie jest właściwy kierunek”.
Jeśli dotyczy stawów, które dodatkowo cechuje suchość, daj mu szansę na to, żeby wybrzmiał i pokazał Ci to, na co warto zwrócić uwagę.
Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy!
W moim przypadku nie wyobrażam sobie juz funkcjonować bez olejku cbd. stres u mnie ostatnimi czasy sięgał zenitu. Jak tylko biorę te kropelki to po 15 minutach przychodzi ulga, mam lepszą wydajność łatwiej mi jest się skupiać w pracy, a stres jest jakby obok i mnie nie przytłacza. Co prawda nie jest to typowy adaptogen, ale z ashwagandhą to duet nie do pokonania.