Żeby zacząć sięgać po moc Natury i obfitość ziół wcale nie musisz być zaawansowana w ziołolecznictwie i przeczytać 9283273 książek. Do tego, żeby skorzystać z ich właściwości potrzebujesz jedynie nieco wolnego czasu i chęci.
Dzisiaj chcę Ci pokazać 5 popularnych ziół i roślin, które mają działanie lecznicze i które na pewno kojarzysz z okolicznych park, czy łąk. Ważne jest to, żebyś zbierała je w miejscach oddalonych od miejskiego zgiełku i spalin, żeby mieć pewność, że nie zawierają metali ciężkich.
To co, zaczynamy?
Na pewno kojarzysz kwiaty koniczyny, bo rosną wszędzie i łatwo je spotkać podczas spaceru. Wiedziałaś, że możesz z nich skorzystać w praktyce?
Jak działa? To zioło, które pomaga w okiełznaniu trądziku, łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, reguluje cykl menstruacyjny u kobiet i pomaga w okresie przekwitania – dzieje się tak ze względu na zawartą w nim dużą ilość estrogenów. Stosuje się je też jako środek moczopędny, przeciwobrzękowy, wykrztuśny i uspokajający. Pomaga też w dbaniu o urodę, ujędrniając i rozjaśniając ją.
Co możesz z niej zrobić? Z zasuszonych w piekarniku (przy 50 stopniach i otwartych drzwiczkach) kwiatów możesz przyrządzić herbatę – zaleca się jej picie 2-3 razy dziennie.
Możesz też sięgnąć po macerat olejowy – świeże kwiaty spryskaj spirytusem, aby je zdezynfekować. Po ok. 20 minutach umieść je w słoiku i zalej podgrzanym olejem. Możesz do tego użyć np. oleju ze słodkich migdałów, słonecznikowego lub oliwy z oliwek.
Wczesne lato to już koniec sezonu na świeżą pokrzywę, który zaczyna się w maju i trwa póki pokrzywa nie zakwitnie. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć takie, które jeszcze nie kwitną, warto skorzystać z jej właściwości.
Jak działa? To zioło wzmacniające cały organizm, moczopędne i oczyszczające. Jest pomocne przy problemach z wypadaniem włosów i łamliwością paznokci, a także przy dolegliwościach trądzikowych (pokrzywa ma działanie antybakteryjne). Wspomaga też działanie wątroby i układu trawiennego (bywa stosowana przy biegunkach czy nieżycie żołądka).
Co możesz z niej zrobić? Możesz spożywać ją w formie świeżego soku sporządzonego w wyciskarce do soków z dodatkiem jabłka i cytryny – to jeden z soków oczyszczających, który pojawi się podczas najbliższego wyjazdu “Oczyszczanie ciała i umysłu w oparciu o Ajurwedę i terapie słowiańskie”. Nie pij go jednak dłużej niż 5-7 dni, bo jego działanie jest bardzo mocne.
Świetnie sprawdza się też jako napar (stosowany też przy anemii), jak i herbata z zasuszonych liści.
Możesz też sięgnąć po macerat olejowy – świeże liście spryskaj spirytusem, po ok. 20 minutach umieść je w słoiku i zalej podgrzanym olejem. Możesz do tego użyć np. oleju słonecznikowego, sezamowego lub oliwy z oliwek. Pomaga nie tylko przy problemach z wypadającymi włosami i łupieżem, ale także przy artretyzmie, reumatyzmie i nerwobólach.
Stokrotka rosła polna, a nad nią szumiał gaj… Zdziwisz się, jak wiele można z niej przyrządzić! Oprócz tego, że pięknie wygląda, to też ma szerokie spektrum właściwości leczniczych.
Jak działa? Wspiera pracę wątroby i oczyszcza krew (m.in. z kwasu moczowego, który jest szkodliwy dla naszych stawów), działa przeciwzapalnie i lekko moczopędnie – dlatego stosuje się jej napar przy zapaleniach pęcherza. Pomaga też przy kaszlu i katarze, bo ma działanie wykrztuśne i przeciwgorączkowe.
Co możesz z niej zrobić? Przede wszystkim napar – garść świeżych stokrotek (ok. 2 łyżki) zalewasz wrzątkiem (ok. 1 szklanka). Pije się go 3-4 razy dziennie po pół szklanki.
Możesz też dodawać je w formie surowej do sałatek lub zrobić syrop ze stokrotek. Potrzebujesz:
– 2 szklanek całych kwiatów stokrotek
– 1 szklanki cukru
– pół szklanki wody
– soku z połowy cytryny
Z wody i cukru ugotuj syrop, dodaj sok z połowy cytryny i wrzuć całe kwiatki stokrotek.
Gotuj przez ok. 5 minut i odstaw z ognia. Pozostaw pod przykryciem na noc i rano po przecedzeniu, przelej syrop do słoików/butelek.
Bez czarny poznasz po.. białych kwiatach 😉 Pięknie pachnie i kwitnie, więc doskonale się sprawdza zarówno smakowo, jak i terapeutycznie.
Jak działa? To jedna z roślin polecanych przy przeziębieniu – ma właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne i napotne. Wspomaga też przemianę materii i wzmacnia naczynia krwionośne. W postaci świeżych naparu pomaga na stany zapalne oczu, cienie i obrzęki pod oczami. Stosuje się go też zewnętrznie (w formie ciepłych okładów) przy wypryskach i trudno gojących się ranach).
Co możesz z niego zrobić? Możesz go pić jako napar, czy w postaci suszonej herbaty.
Świetnie smakuje jako orzeźwiająca, świeża lemoniada bzowo-cytrynowa. Tutaj znajdziesz na nią przepis:
Potrzebujesz:
– kilkanaście kwiatostanów bzu,
– 1/2 szklanki miodu, syropu klonowego lub cukru jaggery,
– 2 cytryny,
– sok z cytryny – 1/3 szklanki lub do smaku
– 2-3 litrów wody
Odetnij nożyczkami grube zielone łodyżki (łodyżki są gorzkie, więc chcemy się ich pozbyć). Sparz cytryny i obierz ze skórki. W misce połącz ciepłą wodę, miód/syrop/cukier i cytryny (sok i 2 cytryny pokrojone w kawałki), zalej nią kwiaty. Przykryj i wstaw do lodówki na 24 godziny. Potem przecedź i przelej do butelki. Wykorzystaj w trakcie następnego tygodnia (trzymaj w lodówce).
Jeśli chcesz go zakonserwować na później, możesz przyrządzić syrop z bzu:
– 20 kwiatostanów bzu,
– sok z 3 cytryn,
– 1 litr wody,
– 1/2 kilograma cukru
Oddziel kwiaty od łodyżek i zalej je wrzątkiem na 12 godzin. Przecedź, dodaj cukier i sok z cytryny. Podgrzej (ale nie gotuj!) i gorący przelej do butelek lub słoików. Zakręć i postaw je do góry dnem – odwróć dopiero, gdy ostygną.
Wygląda jak pokrzywa, ale ma kwiaty i nie parzy… to jasnota biała. Świetne zioło dla kobiet, ale nie tylko 🙂
Jak działa? Przede wszystkim pomaga przy obfitym i bolesnym miesiączkowaniu. To taka naturalna No Spa 🙂
Pomaga też przy nieżytach układu pokarmowego i oddechowego. Wspiera pracę wątroby, a zewnętrznie działa przeciwzapalnie i antyseptycznie (np. przy zapaleniach oczu w postaci naparu do przemywania).
Co możesz z niej zrobić? Możesz ją pić jako napar lub w postaci suszonej herbaty w ilości 1-2 łyżek na 1 szklankę (pije się ją parę razy dziennie).
Inspiracje niektórych przepisów:
Dołącz do newslettera po regularną dawkę Ajurwiedzy!